W jaki sposób możemy scharakteryzować wózki widłowe? Jak są zbudowane, jak zabezpieczony w nich jest kierowca wózka?

Wózki widłowe są niezwykle powszechne, najbardziej poznane pod paroma definicjami, jak wózki jezdniowe czy wózki jezdniowo-podnośnikowe. Choć jak wiemy najbardziej poznana jest ta pierwsza nazwa. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie? Pierwsze modele pojawiły się już w dwudziestych latach minionego stulecia, wyprodukowane były przez firmy Clark i Yale and Towne Manufacruring. Są wyposażone w napęd silnikowy, natomiast do przemieszczenia używają najczęściej koła, rzadziej gąsienice.

magazyn

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowana większość z nich miała akumulator do wózka widłowego (zobacz: ). Najbardziej istotnym przeznaczeniem jest transport z miejsca na miejsce przedmiotów różnorodnego typu o bardzo dużym ciężarze, max do kilkudziesięciu ton. Wózki widłowe są bardzo idealne do transportu bliskiego oraz magazynowego. Operatorzy, jacy w nich zasiadają wykonują za ich pomocą różne rozładunkowe prace w magazynach, hurtowniach, portach i oczywiście fabrykach. Transportowane rzeczy układa się na paletach. Normalne wózki widłowe złożone są ze stalowej ramy wózka, podwozia z trzema lub czterema kołami, najczęściej wysokoprężnego silnika, przeciwwagi w tyle pojazdu. Żeby zapewnić równowagę wózka w trakcie transportowania przedmiotów.

Chcemy Cię zachęcić do następnej pasjonującej strony – kontynuuj (https://alufinish.pl/) bez przeszkód, aby móc zapoznać się z innymi postami na powyższy temat.

W następnej kolejności możemy wyróżnić pionowo umiejscowiony przód masztu wraz z widłami i karetki, czyli elementy na który montuje się widły. Czasem widły zastępują chwytniki, jakie przystosowane są do transportowania beczek, kartonowych pudeł czy pługów do odśnieżania. Operator wózka widłowego zabezpieczony jest w czasie wykonywania swojej pracy na kilka sposobów.

akcesoria do wózka widłowego

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Zabezpiecza go krata z metalowych płaskowników. Chroni ona przed obsuwaniem się przenoszonych rzeczy na operatora. Kolejnym ważnym elementem bezpieczeństwa jest klatka bezpieczeństwa, dzięki niej nie powinniśmy się obawiać przedmiotów spadających z wysoka. Jak każdy sprzęt, podobnie wózki widłowe ulegają awariom, w takiej sytuacji najczęściej do wymiany są widły do wózka widłowego – można je dostać w wielu sklepach z elementami do tego typu urządzeń. Najlepiej pamiętać o częściach, gdyż w takiej sytuacji unikniemy niepotrzebnych napraw i awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*