Jak obecnie wygląda międzynarodowy handel z chińskimi firmami, jakie grupy produktowe są najczęściej eksportowane.

Chiny większości osób będą się kojarzyć z ogromną liczbą towarów, jakie tam się produkuje. I to nie będzie jedynie chodzić o produkty typowo chińskie, które jakością a właściwie jej brakiem przyczyniają się do niezbyt pochlebnych opinii. Ale sporo największych światowych koncernów także swoje produkty zleca do zrobienia w chińskich fabrykach, gdyż tak po prostu jest taniej. W Chinach kupuje i produkuje połowa świata i w praktyce kraj ten jest obecnie największym zakładem produkcyjnym.

Również dla Polski Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, dużo poważnych polskich firm również poprzenosiło produkcję do Azji. Jednak mało ludzi jest świadomych tego, że Chiny są także coraz bardziej poważnym odbiorcą polskich produktów. W chwili obecnej handlowy bilans jest znacznie na niekorzyść eksportu, bo jest blisko dziesięciokrotnie mniejszy. Jednak sytuacja zmienia się wolno, ponieważ nasi przedsiębiorcy odkrywają potencjał rynku w Chinach. Ponad miliard potencjalnych odbiorców może zrobić wrażenie, stąd też są spore zakusy do tego, żeby choć fragment tego rynku zyskać.

Aktualnie export do Chin szacowany jest na niecałe 2 miliardy euro, przy ponad piętnastu dla importu. Lecz znacznie istotniejsza jest tu dynamika wzrostu, w przypadku importu jest to kilka procent rocznie, ale dla eksportu już więcej niż dziesięć. Największy udział w eksporcie do tego wielkiego kraju ma czysta miedź i wyroby z niej wykonywane, jest to blisko połowa wszystkich produktów. Jeżeli chodzi o miedź ostatnio jest sporo obaw, czy sprzedaż jej może się utrzymać na takim samym poziomie ze względu na znaczne spowolnienie chińskiej gospodarki.

Chcemy wyeliminować wszelkie Twe wahania oraz dać Ci nowe i ciekawe wątki. Więc ciekawa kwestia (http://jednosc.pl/en/products/wheat-pellets/37-bacon-with-three-stripes-long-2) czeka na Ciebie w poniższym linku.

Kolejną grupę produktów, z blisko trzydziestoprocentowym udziałem mają maszyny i urządzenia elektryczne i przemysłowe. Bardzo dużą dynamikę wzrostu zanotowano w następnej grupie produktowej, to znaczy żywności. Chińczykom bardzo posmakowała polska wieprzowina, bo kupują jej coraz większe ilości. Następne grupy produktowe mają już dużo mniejsze znaczenie, co nie oznacza bynajmniej, że są nieważne. Zaliczają się do nich plastiki, kauczuk i meble, a poza tym różnego rodzaju samoloty oraz pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*