Standardy odnośnie artykułów żywnościowych – czyli od pola po stół w oparciu o odpowiednie certyfikaty

Liczba zróżnicowanych produktów spożywczych osiągnęła obecnie pułap niewyobrażalny w ubiegłych latach. Sklepowe półki w jakimkolwiek sklepie uginają się od produktów spożywczych, których rodzajów każdego roku ciągle przybywa.

Produkowanie w tak sporej ilości wiąże się z ryzykiem uszkodzenia artykułów w trakcie procesu zarówno produkcji jak i przechowywania.
Dlatego firmy, sklepy oraz dostawcy zobligowani są w swoich działalnościach brać pod uwagę powszechnie obowiązujące normy jak i standardy jakościowe. Kiedy produkt posiada określony certyfikat to daje on wtedy konsumentowi pewność, że wybiera on żywność przebadaną i bezpieczną. Certyfikat iso 22000 zalicza się do najpowszechniejszych, w celu jego zdobycia przedsiębiorstwa muszą spełnić szereg ustalonych na „sztywno” warunków, o których dowiesz się tu: czytaj dalej na tej stronie. Standardy w obchodzeniu się z produktami żywnościowymi ciągle ewoluują – certyfikat iso 22000 to zaledwie jeden z wielu potwierdzeń jakościowych, które jest w stanie uzyskać zarówno przedsiębiorstwo jak i sam produkt. Im większa liczba certyfikatów jakości tym znaczniejsze zaufanie nabywców w stosunku do samego produktu jak i brandu.

Zipp - koszyki bawełniani-filcowe na pieczywo

Autor: Auerhahn
Źródło: Auerhahn
By uzyskać konkretny certyfikat należy zgłosić się do profesjonalnej firmy certyfikującej i dokonać audytu. Jego punktem wyjścia są badania wizualne – czyli rzeczywiste zapoznania się osoby oddelegowanej z warunkami produkcji, transportu oraz przechowywania towarów.

Jeżeli badania wizualne potwierdzą spełnianie wymogów formalnych, takich jak te opisane pod tym adresem: czytaj to firma może zacząć dołączać informacje o dysponowaniu przez dany artykuł certyfikatem zapewniającym najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo – jak iso 22000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*