Komercyjne i państwowe grunty inwestycyjne. Sprawdź, co musisz wiedzieć?

Na początku lat dziewięćdziesiątych, Polska przechodziła ogromną transformację gospodarczą. Każdy grunt, który do niedawna był własnością państwową, mógł zostać sprzedany za małe sumy inwestorom prywatnym. Nastał wielki rozkwit nowych przedsiębiorstw, inwestorzy zaczęli się wzbogacać, wprowadzając do kraju niedostępne do tej pory artykuły.

Jednak we współczesnych realiach, nie jest już tak łatwo założyć własny biznes. Lecz tym co wciąż pozostało w cenie są grunty.

pomieszczenie na magazyn

Autor: Yosuke WATANABE
Źródło: http://www.flickr.com

Polska jest krajem nieustannie rozwijającym się. Dzięki temu, co roku przypływa do nas zagraniczny kapitał, zazwyczaj europejski. Budowane są nowe korporacje, strefy ekonomiczne na peryferiach miast, a również nowe miejsca pracy. Jednak aby taka firma mogła u nas powstać, konieczne są tereny inwestycyjne, na których można wybudować nową fabrykę. Są one nierzadko własnością rodzin prywatnych, czasami rolników, którzy dzięki sprzedaży są w mocy znacznie powiększyć swoje zasoby finansowe. Podobnie jest w momencie, kiedy planowana jest budowa kolejnej drogi. Mimo iż większość ziem jest wciąż publiczna, to i tak wzdłuż projektu często zdarza się, że potrzebne tereny inwestycyjne są częścią zasobu osoby prywatnej, od której należy ten obszar odkupić.

Kolejnym wydarzeniem które miało miejsce w latach 90-tych, było zamknięcie licznych podupadłych fabryk i hut. Na tych obszarach, w dużych miejscowościach, ostatnimi czasy powstały parki przemysłowe. Dzięki dotacji z UE, te miejsca, będące własnością miast, rozkwitły. Zaczęto otwierać tam filie uniwersytetów, duże magazyny do wynajęcia, korporacje z zagranicznym kapitałem zaczęły przenosić tam swoje oddziały, por. powierzchnie magazynowe Linde – (wózek widłowy elektryczny) do wynajęcia. Obecnie są to pewnego rodzaju strefy ekonomiczne, które nie mieszczą się na peryferiach a w ważniejszych dzielnicach miast.

Wrocław jest dobrym przykładem strefy przemysłowej. Znajdziemy na niej laboratoria Politechniki, w których uczniowie przeprowadzają różne badania, powstały liczne magazyny do wynajęcia, powierzchnie biurowe. Dojazd do tego miejsca jest bardzo dogodny, istnieje nawet specjalna linia tramwajowa,prowadzona do tego miejsca.

W takim miejscu jak Polska, gdzie bezustannie następuje rozwój gospodarczy i spory przypływ zachodniego kapitału, konieczne są tereny inwestycyjne. Zarówno osoby prywatne jak i miasta, mogą sprzedać lub wynająć swoje ziemie obcym inwestorom. Jest to atrakcyjna sytuacja dla każdego, bowiem powstają nowe miejsca pracy, właściciel ziemi dostaje zań pieniądze a inwestor rozbudowuje swoje przedsiębiorstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*