Na czym się opiera technika sitodruku, przy czym są wykorzystywane drukarki wykorzystujące tę technikę

Wielu ludzi z pewnością słyszała o czymś takim jak sitodruk, pojęcie to jest w ostatnim czasie bardzo popularne i chętnie używane. Lecz w rzeczywistości tylko nieduży procent z takich ludzi będzie wiedział, na czym polega dokładnie sitodruk i jaka jest zasada maszyn które drukują tą metodą.

Sama technika sitodruku znana jest od dawna, pierwsze urządzenia drukujące były obsługiwane ręcznie lub mechanicznie. Dopiero ostatnie lata i niezwykle szybki rozwój technologii sprawiły, że również w tym segmencie zaszły ogromne zmiany. Aktualnie na rynku jest ogromna liczba takich urządzeń, od całkiem małych do półprofesjonalnych zastosowań aż po duże przemysłowe maszyny, które mogą realizować największe zamówienia.

Przez taką dostępność sprzętu drukującego pojawiła się też bardzo duża oferta wydruków na koszulkach, czapkach, kubkach czy jakichkolwiek innych przedmiotach, na jakich będzie tylko możliwość wydrukowania. Aktualnie maszyna do sitodruku nie stanowi już jakiegoś wielkiego wydatku (zobacz na stronie przedsiębiorstwa Daab), z tego też powodu bardzo często można je także spotkać nawet w niedużych firmach.

sitodruk

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym elementem tego typu maszyn są sita, wykonane z nylonowej albo stalowej siatki. Siatka ma bardzo drobne oczka i służy do drukowania pojedynczego koloru, jeżeli miałoby ich być więcej to do każdego niezbędna jest osobna siatka. Przy pomocy specjalnej emulsji i światła utwardzone zostaną na sitach te fragmenty, które mają nie być drukowane, a w pozostałym fragmencie nic nie ma. W czasie drukowania rozprowadzana jest po całym sicie farba i w obszarach, jakich nie utwardzono przedostaje się ona na materiał.

Kładąc kolejne kolory dostaje się kolorowy obraz, złożony z niezliczonej liczby miniaturowych kropelek. Po skończeniu drukowania sita się płucze i maszyna rozrzutniki obornika do koszulek oparta na tej technologii zająć się może kolejną partią. W rzeczywistości sitodruk wykorzystuje się na w zasadzie każdym materiale, który ma odpowiednią twardość, a przez łatwe przygotowanie matryc jest to stosunkowo tania metoda drukowania swoich indywidualnych motywów i wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*