Wełna parzona, a wełna gotowana – czyli, owca skóra owczej skórze nie taki sam Kawałek 1

Szukasz idealnego materiału – mięciutkiego, cieplutkiego a także niezwykle miłego w muśnięciu? Zwróć uwagę na owczą skórę! W części początkowej artykułu zapoznamy się bliżej wełnę parzoną

Czółenka Clarks, kolekcja stylizowana na lata 50

Autor: Clarks
Źródło: Clarks

Wełna parzona to nic różnego jak owcza skóra poddana przeróbce temperaturowej. Zazwyczaj przeznaczona bywa na linię mody kobiecą, na takie przedmioty jak: płaszcze, kurtki, peleryny, poncho. Bywa to idealny tkanina na cykl jesienno-zimowy, jako tak nazywana „przejściówka”. Można ją także stosować, jako materiał do sukienek, spódniczek, tunik, żakietów, oraz garsonek na bardziej lodowate dni, co tworzy z tej rzeczy materiał bardzo dobrego gatunku (). Najistotniejszymi jej cechami są: miękkość, umiejętność prostego aranżowania się oraz fakt, iż delikatnie się naddaje – dzięki tej rzeczy ostatniemu lepiej dopasowuje się do ciałka, ale trzeba zapamiętać, o słówku „lekko”, albowiem tak prawdziwie tkanina tego typu bywa dosyć zagęszczony. Powstało wiele barw i rodzajów „mieszań” tych tkanin, więc każdy wynajdzie jakąś rzecz dla własnej osoby ().
Wełna gotowana – jej zagadnieniami zajmiemy się w osobnym felietonie, warto jednakże napisać o tego typu rzeczy parę najistotniejszych rzeczy. W okresie obróbki temperaturowej wełna (zobacz tkaniny futerkowe) ta poddaje się skurczeniu (w obrębie 20-30%) przez co jest bardzo zbita, i o wiele bardziej ciepła. Odporność na brud to kolejnynastępny jej zaleta.

Zainteresowany? Chcesz dowiedzieć więcej? Przeczytaj następny felieton o nazwie: „Owcza skóra parzona, a owcza skóra gotowana – a więc, owca skóra owczej skórze nie jednakowy Kawałek 2”, a nie będziesz żałować własnego czasu! Kto wie, może nakieruje to twoja osobistą uwagę na te niebywałe tkaniny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*