W jakich celach są wykorzystywane zbiorniki hydroforowe, na jakiej zasadzie one działają.

Odkręcając wodę w swoim domu mało kto wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie widzą jedynie końcówkę całej instalacji, a to jest jedynie jej niewielka część. Najważniejszym elementem, dzięki któremu w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w jakim się ją magazynuje. Tego typu zbiorniki, zwane również ciśnieniowymi lub hydroforowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wiele osób nie wie, powietrze.

To tak naprawdę obecność powietrza jest w takim zbiorniku niezwykle istotna i to dzięki niemu właśnie wszystko funkcjonuje w taki a nie inny sposób. Oczywiście zbiorniki hydroforowe wyposażone są w szereg urządzeń, bez jakich ich prawidłowa praca nie byłaby możliwa – znalazłem zbiorniki hydroforowe.

Jeśli taka problematyka Cię ciekawi, bez zwłoki kliknij ten link. Omawiana w tamtym miejscu niezła strona (http://www.ambro.pl/) z pewnością również Cię wciągnie.

Zaliczają się do nich na przykład pompy które uzupełniają stan cieczy czy też czujniki ciśnienia, kontrolujące ten parametr w zbiorniku. Cały układ może być niekiedy skomplikowany, zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych, jednak zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, wykorzystuje on jedno z elementarnych praw fizyki, znanych od naprawdę dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (zbiorniki ciśnieniowe od Ppri-Żegrze). Niejednokrotnie spotkać je też można w firmach i domach prywatnych, albo jako główne źródło zasilania, lub też pomocnicze, jeśli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Najczęściej złożone są z żeliwnego lub stalowego zbiornika o określonej wielkości. Tego typu zbiorniki mają różne kształty, uzależnione to będzie przede wszystkim od możliwości postawienia ich w miejscu docelowym. Cały zestaw złożony jest jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to wystarczy do tego, żeby otrzymać wodę pod należytym ciśnieniem. Ciecz w zbiorniku jest nalewana do odpowiedniej wysokości, a nad nią znajduje się powietrzna poduszka. Wraz z poborem wody zmniejszeniu ulega jej poziom jej ilość, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie powietrza wewnątrz.

Jeżeli osiągnie ono minimalną wartość, to włącza się pompa i zaczyna się wlewanie wody. To z kolei trwa do momentu, kiedy ciśnienie z powrotem osiągnie maksymalną wartość, wtedy pompa jest wyłączana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*