Przeczytaj czym palić w kominku?

Kominek to marzenie wielu z nas. Kojarzy się z miłymi chwilami, gdy na dworze mroźno, my możemy ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba siedzenia wokół kominka jest bardzo naturalna, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego opisać, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się wracać, kiedy tylko jest taka okoliczność. Jednakowoż kominek to też szereg powinności, a najważniejszy z nich to sprawa, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,ale mamy też inne rozwiązania. Wiadomo, nie bierzemy tutaj pod uwagę kominków gazowych, elektrycznych lub biokominków, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego możemy wybrać?

Rozpocznijmy od drewna, które jest najczęściej stosowanie. Jego główne zalety to dostępność i naprawdę przystępna cena. Dodatkowo, ma także dobry wpływ na środowisko, ponieważ podczas jego spalania wydziela mniej uciążliwych związków niż przykładowo takie materiały, jak olej opalowy czy węgiel kamienny. Popiół to jedynie 3% masy drewna, nie istnieją też kłopoty z utylizacją. Jednakże, należy mieć na uwadze, iż są różne rodzaje drewna, jedne gorsze, drugie lepsze. Najbardziej istotne czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność oraz gatunek.

Kolejnym ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, które nie zawierają substancji spalających. Dzięki działaniu temperatury i wysokiego ciśnienia z trocin wydobywa się lignina, ona to po obniżeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety posiadają również inne

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

pozytywy. Bez problemu nadają się do dokładnego dozowania, są przy tym bezpieczne, pozwalają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Jeśli będziesz zdania, że umieszczone w tym artykule informacje są godne uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w linku taxi bus gdańsk. Odnajdziesz tam tak samo przydatne dane.

Ostatnie godne polecenia to pellety (pelety). Ich forma to cylindryczny granulat, który odznacza się średnicą poniżej dwudziestu pięciu milimetrów. Ich skład to wiórki, trociny, ścinki czy kora. Prasuje się je pod odpowiednim ciśnieniem, wytłacza do odpowiedniej średnicy i suszy. Nie są wzbogacone żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie również przebiega dobrze, nie uwalniają się żadne toksyczne związki. Powstałe niewielkie ilości popiołu nadają się idealnie jako nawóz.

Jak wynika z treści artykułu każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, jednak każdy z nich jest godny polecenia. Trudno wskazać na jeden rodzaj, bo każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*