Mniejsze gminy walczą z zalewem ścieków. Jak mierzyć się z codziennymi kłopotami przy ograniczonym budżecie?

Kooperacja to słowo idealnie ukazujące wyjście z kłopotu. Jednak powiedzieć prościej niż zrobić. Wśród zarządzających małymi gminami, sporym kłopotem okazuje się zawistność, niezagojone rany oraz koligacje w mniejszej polityce, która usilnie stara się promować na tą większą. Mamy parę metod, które nie mniej mogą celowo zadziałać w takiej sytuacji. Są one przetestowane i prowadzone na terenie pozamiesjkim w kraju.

oczyszczalnia ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą, to międzygminna budowa oczyszczalni ścieków. W takiej sytuacji powstaje ona albo w centralnym miejscu owych gmin wchodzących w skład terenowy inwestycji, albo najbardziej korzystnej lokalizacji. Część gmin dzierżawi owy teren, kilka załatwia mechanizm taki jak separatory, rurociągi, aparaturę do oczyszczania, a kolejne te separatory przerzucą na konkretne miejsce. (Normbud sp. z o.o., sp.k.). Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy włoży własny wkład w inwestycję, a zaangażowanie będzie oficjalnie zaobserwowane i docenione. Kolejnym rozwiązaniem jest umowa z większym miastem w pobliżu, które mając często nie jedynie jedną oczyszczalnię, są w stanie użyczyć mocy przerobowych.

Miej na uwadze, że jesteśmy tam (http://www.testynaprawojazdy.eu/#!/). Czekamy na Ciebie z kolejnymi wpisami, które są niezwykle interesujące. Myślimy, że zachęcimy Cię do kliknięcia w podany link.

() Do danego dnia zebrane zostają oficjalne pisma określające chęć do przystąpienia do koalicji. Kolejne oferty są analizowane, a umowy finalizowane. Niestety w tym przypadku potrafi być wiele niedociągnięć. Główne dlatego, że wielu próbuje ugrać jak najwięcej. Wyłamać się ma możliwość każda strona – czy to Gmina jak i miasto. Niesie to za sobą ryzyko, gdyż gdy umowa jest już dokończona, a któryś z podmiotów mówi „nie”, to później bardzo trudno jest wypracować kolejne porozumienie. Szczególnie, gdy dofinansowania unijne na ochronę ziemi są wysokie i można za nie opłacić lwią część inwestycji.

kadry

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniej kadry. To sprawa, że jesteśmy w stanie ustrzec się kilku nieprzyjemności, głównie, gdy trzeba zadbać o trudną okolicę. Ludzie potrafią być wredni, szczególnie gdy gra idzie o ich fundusze i dotyczy ich samych.
Mamy również sporo innych pasujących alternatyw, ale nie rzadko lepszą opcją jest skorzystać z wiedzy świeżej persony, bo być może ona uświadomi nam jakąś inną opcję.
by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*