Prowadzisz swój biznes gastronomiczny? Pomyśl, jak docierać ze swoim jedzeniem do coraz większej ilości osób!

Nie da się ukryć, że prowadzenie swojej restauracji jest trudnym kawałkiem chleba. O ile zazwyczaj wyobrażamy sobie, że jest to świetna zabawa, a w dodatku można praktycznie przez cały czas stołować się w tego typu miejscu za darmo, o tyle rzeczywistość bez wątpliwości nie jest już tak różowa. Prowadzenie własnej restauracji najczęściej oznacza konieczność wczesnego wstawania, żeby dowieźć do restauracji świeży towar, a w dodatku trzeba być niemal cały czas na miejscu i pilnować swojego interesu. Dodatkowo dochodzą do tego trudności z utrzymaniem płynności pieniężnej i konieczność rywalizacji z konkurencją, której właściwie każdego dnia pojawia się na rynku coraz więcej i oczywiście jest ona coraz lepiej wyspecjalizowana.

przemysł - fotka

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Czy są więc jakieś złote sposoby na przyciągnięcie do siebie większej liczby klientów? Jeśli chcesz być na bieżąco z modą, bez wątpliwości powinieneś pomyśleć o foodtrucku, czyli mobilnym samochodzie z pożywieniem – szczególnie, że właśnie zaczyna się sezon wakacyjny i coraz więcej ludzi nie tylko decyduje się na jedzenie w knajpach (bo z powodu gorąca nie chce im się przygotowywać jedzenia we własnych domach), ale również chce jeść na świeżym powietrzu. Ustawienie foodtrucka Twojej knajpy w jednym z modnych miejsc na letni odpoczynek oraz serwowanie tam kilku podstawowych dań, które prosto da się zjeść na świeżym powietrzu, bez wątpienia będzie strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo koszt takiego foodtrucka bynajmniej nie będzie wielki – wystarczy zainteresować się, ile kosztuje [TAG=agregaty] prądotwórcze wynajem w Twojej okolicy oraz kupić gdzieś właściwych wymiarów przyczepę, którą bez większego trudu da się przerobić na mobilną kuchnię (firma Adex). Taki sposób serwowania swojego jedzenia na pewno zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród właścicieli knajp, ale również pośród samych konsumentów, którzy na pewno wolą zapłacić nieco mniej w foodtrucku niż w knajpie, a w zamian otrzymać wysokiej jakości pożywienie, które będą mogli spożyć na łonie przyrody. Jeżeli Ty również chcesz spróbować tego rodzaju biznesu, sprawdź szybciutko agregaty prądotwórcze wynajem i nie wahaj się ani sekundy dłużej! Dowiedz się więcej o firmie: opis firmy.

Posiadanie własnego foodtrucka to również bez wątpienia świetny pomysł na rozreklamowanie swojej knajpy stacjonarnej.

Jeżeli chcesz znaleźć rzetelne dane, zobacz i sprawdź naszą informację – tutaj są wyłącznie ciekawe oferty. Upewnij się, nie rozczarujesz się.

Trzymamy mocno za Ciebie i Twoją knajpę kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*