Budowa kopalni węgla brunatnego w Miejskiej Górce, to cios prosto w serce, dla tutejszych rolników

Na terenach gmin Krobia i Miejska Górka – powiatu rawickiego, województwa wielkopolskiego, znajdują się pokłady węgla brunatnego. Tamtejsi mieszkańcy walczą jednak przeciwko planom powstania kopalni odkrywkowej. Właścicieli gospodarstw rolnych z gmin Krobia i Miejska Górka, wsparł koncern Heinz, który jest właścicielem słynnych zakładów – Pudliszek, skądinąd mieszczących się w gminie Krobia.

Kopalnia na Górnym Śląsku

Źródło: flickr.com
Powstałe Stowarzyszenie „Nasz Dom” twierdzi, że wybudowana kopalnia odkrywkowa spowoduje zniknięcie ponad 20 wsi, co spowoduje przymusowe przesiedlenia mieszkającej tam ludności. Wybudowana kopalnia (podziemne maszyny górnicze) odkrywkowa może także skutkować zupełnym zanikiem rolnictwa na tym terenie, zatem ludziom tym grozi utrata zatrudnienia.

Ogromnym minusem kopalni odkrywkowej jest niszczenie środowiska naturalnego. Miejska Górka, a właściwie jej mieszkańcy, chcą innej przyszłości dla swojej miejscowości. Wiele mówi się o wielkich hałdach w miejscach, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Wiele mówi się także o możliwych zalaniach pobliskich upraw polowych, możliwych wybuchach metanu o grożących pożarach powstających na skutek uszkodzeń kopalni odkrywkowych. Naukowcy są przekonani, że spalanie tego niskowydajnego źródła energii, wyemituje więcej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, ropy naftowej oraz dwa razy więcej niż spalanie gazu ziemnego. W krajach europejskich co roku umiera przedwcześnie 450 000 osób. Powodem zgonu tych osób jest zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz metalami ciężkimi takimi jak rtęć, nikiel, kadm, ołów, spowodowane spalaniem węgla.

Testy dotyczące pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym, na granicy polsko-niemieckiej, podają że roczne wydatki związane ze zdrowiem wywołane przez te elektrownie, równają się od 3 do 5 miliardów euro. Spodziewane szkody w produkcji rolnej, wywołane powstaniem nowej elektrowni mogą wynieść od 1,3 do 2 miliardów euro w okresie 50 lat. Ankiety dowodzą, że 70% lokalnej ludności sprzeciwia się otwieraniu kopalni odkrywkowej.

Do sprzeciwu mieszkańców powiatu Rawicz, odniosła się spółka PAK Górnictwo. Spółka PAK Górnictwo, prowadzi inwestycje na obszarze Powiatu Gostyń i Powiatu Rawicz. W jej mniemaniu, dyskusja na temat uruchomienia kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tych powiatach, ma charakter wyłącznie hipotetyczny, ponieważ spółka PAK Górnictwo, nie ma i nie złożyła jeszcze wniosku o wydanie koncesji na wydobywanie węgla. Gdzie leży prawda…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*