Co wziąć pod uwagę, wyposażając laboratorium?

Obowiązek dokonywania dokładnych analiz, prawie we wszystkich dziedzinach ludzkiej egzystencji, sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na wyposażenie laboratoryjne. Rynek ma pod tym względem coraz więcej do zaoferowania. Jak w tak zróżnicowanym asortymencie wybrać najbardziej opłacalne propozycje?

Laboratorium

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com
Laboratoria mogą zajmować się różnymi dziedzinami. Wyróżniamy np. laboratoria farmaceutyczne i biologiczne, a każde z nich potrzebuje odmiennego sposobu urządzenia pomieszczeń i korzystania z innych urządzeń.

Jedna kwestia nie zmienia się jednak, bez względu na rodzaj placówki badawczej – pomieszczenia muszą być urządzone ergonomicznie, a sprzęt laboratoryjny musi być dobrany do specyfiki pracy w danym laboratorium i w pełni sprawny. Przed wyborem sprzętu, warto przemyśleć, co konkretnie będzie niezbędne, gdyż na rynku – w kategorii jednego sprzętu – istnieją bardzo zróżnicowane technicznie możliwości. Dobrym przykładem, pokazującym tę sytuację, są ultrazamrażarki – Donserv. Te niestandardowe chłodnie, przystosowane do długotrwałego przetrzymywania próbek biologicznych, mogą mieć rozmaite dane techniczne oraz cechy użytkowe. Niektóre z urządzeń tego rodzaju mogą mieć zakres temperatur do -20 do -40 st. Celsjusza, natomiast dostępne są również takie, które pozwalają na utrzymanie temperatury poniżej -80 stopni, wszystko więc zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego ośrodka badawczego.

Wyposażenie laboratoriów jest zróżnicowane też ze względu na funkcjonalność. Ultrazamrażarki mogą mieć pojedyncze, koszulki z nadrukiem na zamówienie podwójne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, mogą mieć zróżnicowaną ilość półek, natomiast półki mogą być regulowane, a mogą być nieruchome. Takie szczegóły różnicują całą ofertę wyposażenia laboratorium, nie tylko maszyny i aparaty, lecz również meble laboratoryjne, które mogą być wyprodukowane z odmiennych tworzyw, odznaczać się zróżnicowaną wytrzymałością i odpornością na działanie substancji chemicznych. Przed rozpoczęciem urządzania laboratorium w niezbędne meble oraz urządzenia, warto dokładnie przeanalizować potrzeby laborantów, tak, aby praca w laboratorium była bezpieczna oraz wygodna. Dzięki temu wydajność pracowników znacznie wzrośnie, więc wydatki, będące wynikiem wyposażania laboratorium, zwrócą się z dodatkowym zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*