Jak ważkim jest oświetlenie składnic

Według badań w 40 % wypadków oświetlenie to najogromniejszy koszt w sztywnych wydatkach utrzymania składów w przedsiębiorstwie. W przeciągu minionych 5-ciu lat koszt energii elektrycznej wzrósł o ponad 39 procent i nadal będzie wzrastał. Niezbędność pozyskania stosownego poziomu oświetlenia i szereg norm mających związek z warunkami dla stanowisk pracy a także opraw oświetleniowych, wywołują, iż oświetlenie dla hal magazynowych nie może być dziełem przypadku.

magzyn sklepu

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj kłopot wyboru oświetlenia to nie wyłącznie dobranie nasilenia blasku, ale uzyskanie właściwej jakości światła przy zastosowaniu podejść energooszczędnych. Odpowiednie oświetlenie dla hal magazynowych będzie nie tylko warunkiem efektywności pracy oraz bezpieczeństwa pracy, lecz wpływa również na psychofizyczne warunki widzenia.

W halach magazynowych przeważają świetlówki liniowe jak też lampy w rodzaju highbay – polecany producent. Te pierwsze wykorzystują znaną od wielu już lat technologię fluorescencyjną, zastarzałą, nierozwijaną i – z powodu zawartości rtęci – szkodliwą dla środowiska . Zaletą jest jej powszechna dostępność jak też niewysoka cena. Highbay z kolei, są to wysoko wieszane lampy z wydajnym, metalohalogenowym względnie sodowym źródłem światła.

Wysokowydajne – nie znaczy bez defektów. Lampy wyładowcze grzeją się całkiem mocno, mieszczą rtęć. Nie można ich częstokroć wyłączać i załączać (poniektóre modele mają dodatkowy halogen dogrzewający).

Jeżeli zastosowana w tym materiale narracja do Ciebie przemawia, to zobacz tutaj (http://www.robak.konin.pl/firma) podobne posty – one dotyczą analogicznej problematyki.

Przy ich użyciu regulacja oświetlenia w strefach wytwórczych nie jest realna. Oprócz tego wymiana źródła światła będzie kosztowną, bo do ceny samej „żarówki” doliczyć musimy koszty zastosowania podnośnika oraz pielęgnacji samej lampy. Na ten czas miejsca pracy są unieruchomione.

Jeśli w miejsce metalohalogenowych lamp powiesić lampy ledowe, o wymianie można zapomnieć, gdyż producenci gwarantują świecenie wręcz do 70 000 godzin. Strumień światła możemy wyregulować, dostosowując je do pojedynczych stref ręcznie czy w pełni komputerowo. Oszczędności zasilania – nawet bez automatyki – dosięgają 75 %. Lampy powyższe bardzo dobrze odwzorowują barwy a także osiągalne bywają w różnych barwach, począwszy od ciepłej, przez normalną po zimną. Operator wózka również musi mieć dobrą widzialność, w przeciwnym razie transport może sfinalizować się upadkiem produktów i ich zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*