Do czego najmocniej służy stal? Faktycznie do wielu rzeczy, także do tworzenia konstrukcji stalowych

Węgiel w stali znajduje się w postaci perlitu płytkowego, niekiedy jednakowoż, zwłaszcza przy znaczniejszych zawartościach węgla cementyt objawia się pod postacią kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla oraz żelaza posiada też pozostałe składniki. Otrzymuje się ją z surówki w procesie świeżenia. W bardziej nowoczesnych instalacjach hutniczych bardziej przeważające się piece konwertorowe, próżniowe, które pozwalają na zyskanie najwyższej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w dużej ilości dziedzin, dla nas w tym artykule najbardziej ważna jest stal (sprawdź również – ceowniki zimnogięte) stosowana do konstrukcji stalowych, dzięki czemu możliwy jest w pełni profesjonalny i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Mamy więc stal konstrukcyjną ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej parametry oraz charakterystyki są wystarczające do spełnienia funkcji, zobacz też wnspomorze.pl/. Tego rodzaju stale są stalami najniższego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najbardziej często siarki, krzemu oraz fosforu. Do jej produkcji wykorzystuje się niski reżim technologiczny, czyli ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal tego rodzaju przeznaczenia nie poddaje się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Inny typ – stal konstrukcyjna wysokiej jakości odznacza się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma także małą zawartość zanieczyszczeń, dość często krzemu i fosforu. Zwykle dostarczane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny model to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest stosowana do budowania konstrukcji, które narażone są na wpływ warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak mosty czy maszty, na pewno tam gdzie używanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Charakteryzują się znaczniejszą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych wyższej jakości, jest jednocześnie bardziej odporna na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w takiej okoliczności stosuje się stale konstrukcyjne bardziej wysokiej jakości, niskostopowe a także stale stopowe o małej albo średniej zawartości węgla. Wyroby wytworzone z tego rodzaju stali po nawęgleniu mają dość dużą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia oraz twardość powierzchni. Co więcej oferowanych jest wiele innych modeli stali, które np. tworzą konstrukcje offshore, to modele stali najbardziej wytrzymałych, do zadań specjalnych.

Sprawdź też –

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*