Jakie są surowce mineralne w naszym kraju i do czego są zastosowane?

Jaki jest przemysł surowców mineralnych w naszym kraju? Co najczęściej się wydobywa i jakie są rodzaje zastosowania surowców? Dowiedz się więcej o surowcach mineralnych i ich wykorzystaniu.
Przemysł surowców w Polsce obejmuje wydobywanie surowców mineralnych a także przetwarzanie ich z użyciem odpowiednich sprzętów na produkty codziennego użytku. Tak się składa, że Polska jest krajem zasobnym w surowce mineralne. Te, które bierze się z ziemi, zwą się kopalinami.

Wydobycie surowców energetycznych w Polsce odbywa się przykładowo w miejscowościach: Konin, Turek oraz Zagłębie Górnośląskie (karbon). Zastosowanie surowców energetycznych służy do produkowania energii. Oprócz wyżej wymienionych ma miejsce także wydobycie pozostałych surowców mineralnych takich jak: Cynk, ołów (Olkusz), miedź, Sól kamienna (Kłodawa).
Surowce mineralne dzielimy m.in. na energetyczne, metaliczne i chemiczne. W ramach przemysłu energetyka obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Węgiel kamienny to główne paliwo wykorzystywane w polskich elektrowniach, ponieważ mamy duże krajowe zasoby tego surowca. Istotnymi dziedzinami przemysłu przetwórczego są: przemysł hutniczy, elektromaszynowy i chemiczny. Bardzo istotną częścią każdego przemysłu jest dostarczanie energii oraz wody. Strona producenta surowców mineralnych
W kwestii jaką są surowce mineralne, jeżeli eksploatacja surowca ma miejsce na powierzchni, mówimy o kopalni odkrywkowej. Wydobywanie surowców pod ziemią odbywa się w kopalni głębinowej. Polskie zapasy ropy naftowej a także gazu ziemnego są zbyt rzadkie na wymogi kraju, dlatego to konieczne jest doprowadzanie tych surowców (głównie z Rosji). Natomiast surowce mineralne skalne dostępne są w całej Polsce i są z powodzeniem stosowane głównie w budownictwie.

wapień

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Ważnym surowcem mineralnym jest przykładowo wapień. Jest on wykorzystywany w budownictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym, chemicznym oraz cukrowniczym i hutniczym. Wapień jest do tego wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz a także w energetyce jako sorbent do procesu odsiarczania spalin. Więcej na ten temat

Zastosowanie surowca mineralnego jakim jest wapień w budownictwie przejawia się na różnorodne rodzaje. Na przykład jako materiał budulcowy, np. jako materiał izolacyjny lub spoiwo budowlane.
Ostatnie lata pokazały, że oprócz tych standardowych surowców, takich jak np. węgiel kamienny, nasz kraj może mieć jeszcze więcej surowcowych atutów takich jak np. ropa i gaz z łupków czy złoża typu tight. Nasz kraj jest niezwykle zasobny w surowce mineralne. Jesteśmy w czołówce państw o najwyższych zasobach węgla kamiennego i brunatnego oraz rudy miedzi, cynku i ołowiu, a także siarki lub soli kamiennej. Co więcej, w w przeszłości byliśmy sławni z eksploatacji drogocennego bursztynu. W Polsce znajdują się także złoża ropy naftowej, głównie w Karpatach i na Niżu Polskim. Mamy także spore złoża siarki, które to znajdują się w północnej części zapadliska przedkarpackiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*