Siłowniki i prasy – warto wiedzieć!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym są siłowniki hydrauliczne. A na czym polega pneumatyka? Żeby to wiedzieć, trzeba zaznać technikum i semestrów na polibudzie.

Dlatego ten krótki wpis został napisany, aby rozjaśnić trochę kwestii nieobeznanym w temacie osobom.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to bardzo powszechnie używane konstrukcje. Mają zastosowanie w fabrykach, inżynierii, autach i awionice. Są przeznaczane do poruszania różnych konstrukcji, np. prasy (więcej informacji), dzięki energii płynu pod ciśnieniem. Do wnętrza siłownika zazwyczaj leje się olej i właśnie on posiada najistotniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne mają znacząco szeroki wachlarz zastosowań i są całkiem opłacalne w eksploatacji. Mimo to sprawniejsze są ich odmiany pneumatyczne, które zamiast na hydraulice, korzystają ze sprężonego powietrza.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak napisałem powyżej, swoje funkcjonowanie opierają na pneumatyce. Spektrum zastosowań jest taki sam jak u ich mniej efektywnych odpowiedników. Spotkamy je w gazownictwie, poligrafii i transporcie. Również wszędzie widać ich pracę, w różnorakich zasuwach i drzwiach. Siłowniki pneumatyczne doceniane są są za ergonomię i szybkość działania, a także za małe gabaryty. Kluczowymi elementami takich siłowników są zawory pneumatyczne – prasy pneumatyczne (odwiedź), które moderują przepływ gazów w środku maszyny. Odpowiadają za kontrolę ciśnienia. Zawory pneumatyczne są dostępne w paru rodzajach, są to między innymi: zawory kulowe, odcinające i sterujące. Na rynku znajdują się w sprzedaży u wielu dostawców. Najważniejsi to Rectus, Burkert i Te-ha-bud.

Pragnienie poszerzania wiadomości jest zaletą osób bystrych i aktywnych. Od stuleci mądrzy ludzie starają się poznać otoczenie ze wszystkimi jego elementami. Tak oto i ja przyczyniłem się do krzewienia wiedzy. Umiesz teraz zagiąć swoich bliskich i wyjaśnić im rolę, jaką odgrywają takie zawory pneumatyczne w życiu codziennym. Być może te informacje się przydadzą, kiedy podejmiesz pracę w przemyśle lub magazynie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*