Lakoniczny przewodnik po współczesnej fabryce, gdzie wytwarza się towary spożywcze

Gdy w domu zjawiają się goście, to pan i pani domu raczą przybyszów czym chata bogata. To wtedy na ławach lądują mniej lub bardziej zmyślne potrawy oraz, obowiązkowo, kawa i herbata czarna. Tak już przyjęło się w ojczystej tradycji, że trzeba wykazać się gościnnością, gdy do mieszkania przychodzą sąsiedzi albo kompani. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, jak powstały towary, które stawiamy przed gośćmi.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com

A zatem zróbmy to teraz. W wielu zakładach, w których wytwarza się towary spożywcze, znajdują się różnego typu maszyny, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie także w pozostałych branżach rodzimego oraz międzynarodowego przemysłu, lecz, jak już wspomnieliśmy, koncentrujemy się tutaj jedynie na wspomnianym w tytule przykładzie. Tu więcej: link.

Wyparka próżniowa to ogólnie rzecz biorąc sprzęt, który służy do zagęszczania różnego typu substancji. Znajdziemy go na obszarze przedsiębiorstw, które zajmują się wyrobem konfitur owocowych, marmolad nisko słodzonych, soków malinowych. Z tego wynalazku korzysta też przemysł cukierniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi również powstało przez zagęszczenie tego płynu w wyparce.

Jeszcze jednym urządzeniem, który stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu zakładów pracy, w których wytwarza się artykuły spożywcze są liofilizatory. W takich maszynach przeprowadzany jest proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz ujmując polega on na zamrożeniu towaru, a następnie jego wysuszeniu. Dla przykładu, wspomniany proces produkcyjny zastosowano podczas produkcji kawy w granulkach. Dla zainteresowanych tematem: donserv.pl/katalog-produktow/wyparki-rotacyjne.html.

Pomimo tego że liofilizatory znalazły zastosowanie w zakładach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to przeciętny Kowalski proces liofilizacji będzie łączył właściwie tylko z procesem produkcji jego ulubionej kawy o smaku karmelowym. A wytworzony już artykuł trzeba właściwie przechowywać, bo w przeciwnym razie ulegnie on skamienieniu. Przyczyna takiego zjawiska bywa łatwa do odgadnięcia: proces liofilizacji powoduje, że dany produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.

Skruber K-415

Autor: www.donserv.p
Źródło: www.donserv.p

Przetwarzanie artykułów spożywczych na masową skalę staje się teraz powszechną praktyką. Pomimo tego że dietetycy przestrzegają nas przed konsumowaniem zbyt przetworzonych produktów, to niełatwo wyobrazić sobie dom, w którym zabrakłoby takich towarów na kuchennych półkach. Podobno kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie jest o wiele zdrowsza niż ta granulowana, lecz taki argument wcale nie przemawia do smakoszów kawy rozpuszczalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*