W jaki sposób powinno się budować drogi? Jakie będą kolejne etapy? O czym pamiętać ? Z których materiałów się korzysta?

Wiele osób myśli się nad tym, w który sposób powstaje droga. Jeżeli znajdujemy się na placu budowy to możemy zauważyć sporą liczbę sprzętów, pracowników i całość wydaje się być jednym wielkim. Zastanawiamy się, jak to możliwe, iż w takim miejscu będzie piękna, nowa droga.

Sri Lanka

Autor: Matthias Kümpel
Źródło: http://www.flickr.com
Ten chaos są to jedynie pozory, bo w rzeczywistości tak to widzą jedynie te osoby, które nie mają z taką tematyką za wiele wspólnego. Na placu budowy naprawdę wszystko jest zaplanowane, każda czynność jest przemyślana, a więc nie ma opcji, iż coś jest robione “na hura”.
Dla osób, jakie pragną prędko dowiedzieć się, w jaki sposób takie coś wygląda można pokusić się o szybkie wyjaśnienie. Z początku usuwa się warstwę humusu, jeżeli jednak mamy do czynienia ze starą drogą asfaltową, to należy skruszyć uprzednią konstrukcję drogową. Potem równamy obszar oraz stabilizujemy grunt. Dobrze zrobiona stabilizacja musi być pielęgnowana wodą przez parę następujących po sobie dni, a po tych dniach nastąpi kontrola jakości. Dopiero po kontroli jakości możemy przystąpić do nakładania warstwy ścieralnej, są to najczęściej masy bitumiczne, tutaj o masach bitumicznych asfaltobeton, lecz może być też sam beton, a przy mniejszych, pobocznych drogach kostka brukowa.
Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym, wymienionym wyżej, etapom.

Ostatnio została przygotowana nowa, niezwykle interesująca oferta – aby ją zobaczyć, kliknij tutaj i spójrz na ofertę (https://www.arapneumatik.pl/p-103-naped-liniowy-pneumatyczny-osp-p-standard-hoerbiger-parker-origa) a na pewno się nie rozczarujesz.

Jeżeli chodzi o ustabilizowanie, to taki proces polega na dokładnym zmieszaniu gruntu ze substancjami stabilizującymi, najczęściej jest to cement, wapno albo na przykład popioły. Mogą być również inne środki, jednakże muszą one mieć wpływ na zmianę struktury gruntu. Takim sposobem możemy uzyskać pożądane gruntowe podłoże, które charakteryzuje się właściwą nośnością. Stabilizacja gruntu nie powiedzie się bez użycia odpowiedniego sprzętu, jak równiarki oraz walca, korpus drogi musi też przybrać właściwy profil. Zależnie od tego, jaka będzie to droga, przed oddaniem jej do używania niezbędne jest utwardzenie pobocza oraz zamontowanie oświetlenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do budowy dróg wykorzystuje się inne różne produkty, również kationowe emulsje asfaltowe, poznaj dodatkowe informacje w naszym tekście omawiamy jednak najbardziej poznany materiał, czyli masę bitumiczną.

masy bitumiczne
To gorące kruszywo, które jest przesiewane przez sita oraz dzielone na osobne frakcje. Gromadzi się je w specjalnych komorach, z nich później dozowane jest wagowo do mieszalnika. Lepiszcze ogrzewane będzie w kotłach do bitumu, tam po procesie ogrzewania przekazywane jest pompą do mieszalnika wytwórni.

Takie dozowanie bitumu wykonuje się objętościowo za pomocą przepływomierza, chociaż możemy też wagowo. Gotowa masa przechowywana będzie w zbiornikach, a odbiór gorącej masy odbędzie się samochodami samowyładowczymi. Bardzo ważne, że na jakość tworzonej bitumicznej masy wpływa dokładność dozowania składników, a także czas ich mieszania, trzeba w takim razie o takim fakcie nie zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*