Jak działają wyłączniki silnikowe i czemu ich funkcjonowanie jest tak ważne?

Wyłączniki silnikowe to łączniki do zabezpieczenia, łączenia, a także dzielenia obwodów prądowych obciążeniem. Są one bardzo istotne, bo zabezpieczają silniki przed zepsuciem w następstwie wadliwego rozruchu, przeciążenia awarii czy braku jednej fazy w sieciach trójfazowych. Co jeszcze posiadają i do czego służą?

Są wyposażone w termiczny wyzwalacz do ochrony uzwojenia silnika, czyli tak zwane zabezpieczenie przeciążeniowe i wyzwalacz elektromagnetyczny, nazywane tak zabezpieczenie zwarciowe. Samoczynne wyłączniki silnikowe z bimetalowymi wyzwalaczami zwłocznymi, jakie zależne są od zasilania i tworzą niezwykle wiarygodne technologiczne rozwiązanie ochrony silników. Wyzwalacze są nadzwyczajnie czułe i działają na zanik fazy, są równocześnie skompensowane temperaturowo.

Silniki a także przewody wodzące są zupełnie zabezpieczone przy pomocy wyzwalaczy zwarciowych zaprogramowanych na stałe parametry. Zapewniony jest również rozruch silników we wszystkich rodzajach pracy.

Czułe na zanik fazy są bardzo dobre do ochraniania silników. Aby zabezpieczyć silnik (sprawdź silnik weg na grupapartner.pl…) przełączniki silnikowe powinno się postawić na prąd znamionowy silnika. Niezwykle ważną sprawą przy doborze wyłączników silnika jest kontrola czułości na zanikanie fazy i prąd zwarciowy, po jakim aparat jest w dalszym ciągu sprawny. Stosowanie wyłączników silnika to jednak inne zalety. Dzięki temu można chronić nie tylko silnik, ale także stycznik przedstawiony na . Dzięki dużej wytrzymałości na zwarcia nie musimy jeszcze intensywniej zabezpieczać różnych torów napędowych. Dlatego też należy nie zapominać o pozostawianiu wyłączników silnikowych przed zetknięciem.

W systemach, gdzie wykorzystywana jest praca wielowątkowa falownika polecane jest zastosowanie wyłączników silnikowych do zabezpieczania poszczególnych silników. Jesteśmy w stanie w tego typu sytuacji użyć styki dodatkowe, które informują system sterowania o wyzwoleniu zabezpieczenia, a ponadto idzie odpowiednią reakcję na występowanie błędu. Mnóstwo firm posiada w swojej ofercie zespoły napędowe (więcej informacji), jakie zawierają wyłącznik silnikowy połączony ze stycznikiem. Taki więc moduł nazywany jest rozrusznikiem silnikowym. To wszystko sprawia, że tego typu system lepiej funkcjonuje i jest bezpieczniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*