Sprężyny – czy wiesz gdzie są?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny znajdują się wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła, aby wymienić przynajmniej kilka przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny.

Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle istotna.

A tapczan? Naturalnie, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście było minęło. Produkcja (produkcji pelletu) sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i takie przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, od razu dostrzeżemy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy naciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*