W jaki sposób maszyny, a ściślej owijarki, zmieniły pracę pracowników w fabrykach oraz farmerów

Sprzęty wytwarzane przez ludzkość można podzielić na dwie grupy: te używane w przemyśle ciężkim i te, których używa farmer w czasie pracy na roli. W wyniku takiego podziału okaże się, że w pierwszym zbiorze znajdą się na przykład mieszalniki do wyrobu towarów w branży chemicznej, a w tym następnym przeróżnej wielkości kosiarki, nie wspominając już o ciężkim sprzęcie, czyli o traktorach.

folia do pakowania

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
W rezultacie takiego podziału okaże się również, że niektóre maszyny są wykorzystywane zarówno pracowników fizycznych w zakładach przetwórstwa, jak i przez osoby zajmujące się uprawą zbóż i hodowlą bydła. I już teraz możemy wspomnieć, że owijarki doskonale wpisują się w definicję obu wypomnianych zbiorów.
Towary o sporych rozmiarach sprawiają problemy przy wyładunku, a czasami jeszcze więcej przy opakowywaniu. Obydwie te czynności wymagają skrupulatności ze strony pakowaczy i ich bacznej ostrożności przy wykonywaniu powierzonych obowiązków. Tego typu przedmioty często bywają także ciężkie, co jeszcze dodatkowo utrudnia pracę. Na szczęście w fabrykach pojawiły się sprzęty, które znacznie ułatwiły wykonywanie wspomnianych czynności. Od czasu, kiedy w halach ustawiono owijarki, pracownicy nie są zmuszeni manualnie pakować okien czy owijać palet przezroczystą folią – .

Pakowanie maszynowe

Źródło: www.vincent.pl

Rolnictwo już od dobrych paru dekad korzysta z dobrodziejstw cywilizacyjnych XX stulecia. Bez urządzeń mechanicznych żaden farmer nie wyjeżdża teraz w pole. Programy telewizyjne, które traktują o życiu na wsi uzmysławiają nam istotny fakt: damy już nie muszą pomagać małżonkom. Mogą zając się wychowaniem dzieci, a nawet poszukać sobie pracy zarobkowej. A wspomniane wcześniej owijarki pełnią w gospodarstwach rolnych ważną funkcję. Wykorzystuje się je podczas sianokosów, kiedy lekko wysuszoną trawę nasza maszyna wałkuje, aby później powstały kształtne bele owinięte folią. W taki sposób powstaje sianokiszonka, która zimową porą bywa pokarmem dla bydła.

Producenci owijarek muszą dbać o bezpieczeństwo facetów, którzy w niedalekiej przyszłości będą używać takich maszyn. Montowane zabezpieczenia, certyfikacja – certyfikacja personelu spawalniczego oraz ciągły nadzór nas produkcją ułatwiają osiągnięcie postawionego celu. Ten fakt nie zwalnia jednak przyszłych pracowników z konieczności przestrzegania zasad bhp. Co chwila słyszy się w radiu o groźnych wypadkach. Trzeba tutaj wspomnieć o tym, że tylko trzeźwość umysłu robotnika może uchronić go przed trwałym uszkodzeniem ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*