Przenośniki taśmowe – charakterystyka agregatu.

Przenośnik taśmowy to urządzenie transportowe mająca charakter ciągły.
Dzięki dużej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je używać do różnych produktów. Zwykle wykorzystywane są do transportowania produktów sypkich albo drobnych. Przenośniki taśmowe znajdują szerokie zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Stosowane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, polach budów czy liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje wiele struktur transporterów taśmowych. Z reguły zasilane są motorami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, zbudowany z taśmy transportowej (przenośnikowej), połączonej w pętlę podpartej na zwojach zwanych krążnikami, zasilany za pomocą jednego lub wielu bębnów zasilających.

Czy stosujesz przenośniki taśmowe

Taśma jest naciągana za pomocą mniej albo bardziej skomplikowanych motorów naprężających (wkręt rzymski, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne). Przy transporcie produktów, mogących oblepiać taśmę (szlam, stłuczka ze szkła, cukier), instalowane są zazwyczaj też urządzenia do czyszczenia taśmy (szczoty, noże, skrobaczki). Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest zazwyczaj z gumy, silikonu, naciągającego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, umacniana stalowym drutem.

Są także przenośniki zasilane linami bądź łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki ułatwiające transportowanie materiałów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, przykrywającą nosiwo. W długich transporterach taśma powrotna może być odwracana. Kolejnym rozwiązaniem jest struktura z taśmą rolowana w rurę w środkowej części trasy przenośnika – dzięki temu, materiał transportowany, jest ochraniany przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać łukowo.

Przenośniki taśmowe mogą posiadać na przykład wagi (mierniki przepływu) przenoszonego towaru czy wykrywacze metalu. Pracę transportera zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy itp. Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą transportować towary na kilometrowe odległości.

Zobacz też depaletyzatory
Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony lub sól warzona mniej ekonomiczny, jak także do przesyłu materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach pod ziemią przenośniki taśmowe po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą być wykorzystywane do transportowania pracowników (zazwyczaj w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych stosuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tak zwanych mostów skarpowych. Zobacz dodatkowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*