Zimowe na letnie, czy może czas zmienić opony na nowe?

Obecnie posiadanie dwóch kompletów ogumienia (a coraz częściej dwóch zestawów kół) jest coraz popularniejsze. I świadomość nasza jest w tym względzie większa, a i wytwórcy opon zmodyfikowali swe produkty pod takowym kątem. Nie będziemy tutaj mówić o wymianie opon z zimowych na letnie, czy odwrotnie, a o wypadkach, gdy trzeba bądź warto rozważyć wymianę opon na nowe opony. Te przypadki to m.in. przebicie opony. Częstą tego przyczyną jest kolec w oponie.

opony samochodowe

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne opony są nadzwyczaj wytrzymałe. Przypomnij sobie kiedy ostatnio zmieniałeś koło? Dawno czy wcale, nie prawda? To w związku z tym większość fabrykantów wymienia w nowiusieńkich wozach koło zapasowe (manetki do skutera) na zestaw do reperacji. Jeżeli jednak przebijesz oponę nie ominie cię jej naprawa czy wymiana. Zdołamy to zrobić w specjalistycznym serwisie wymiany opon. (opony dostawcze) Fachowiec oceni, czy opona kwalifikuje się do naprawy bądź wymiany. Przy potrzebnej wymianie proponowana jest dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy wymiana obu opon na tej samej osi.

Kolejnym takim przypadkiem będzie zużycie bieżnika. Skontrolowanie stopnia zużycia bieżnika opon jest standardową czynnością przy okresowych przeglądach auta w serwisie.

Następnym takim przypadkiem są opony ze zmianami starzeniowymi. Guma opon z powodu upływu czasu ulega przemianom zmęczeniowym. Zmiany takie mogą objawiać się szczelinami bądź odkształceniami na obrzeżnych obszarach opony. Znaczne zmiany zmęczeniowe mogą nadwątlać przyczepność opon. Wytwórcy opon zalecają, aby po czterech latach eksploatacji poddawać opony kontroli serwisowej przynajmniej raz w roku. Według wytwórców, opony używane przez co najmniej 8 lat po dacie produkcji muszą być bezwzględnie wymienione na nowe opony, nawet jeżeli wyglądają na sprawne. Zaleca się ich zamianę na nowe opony max po ośmiu latach użytkowania wychodząc z słusznego założenia, iż gumy bezpośrednio mają wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz ludzi z nami podróżujących, a pośrednio również innych użytkowników dróg. Autor:

opony Pirelli

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy że wszystkie koła pojazdu powinny zostać wyekwipowane w ogumienie tego samego wariantu. Tylko wówczas możemy mieć nadzieję na najlepsze osiągi. Bardzo jest ważnym, aby dopasować najodpowiedniejsze opony do swojego pojazdu. Najlepiej skorzystać z porad profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*