Cięcie – innowacyjne technologie obróbki materiałów

W związku z bezustannie rosnącymi wymaganiami klientów, które mają związek z jakością kupowanych produktów, daje się zauważyć olbrzymi rozwój techniki oraz technologii. Sytuacja ta odnosi się do różnych gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w przypadku cięcia czy wycinania przeszła duże zmiany. Większość dzisiejszych maszyn posiada sterowniki CNC. Dlatego gdy szukamy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma uskutecznić nasze zlecenie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych zakładów, które oferują swym klientom rozwiązania specjalistyczne w zakresie obróbki blach.

Najczęściej stosowaną metodą precyzyjnego cięcia blach i profili jest cięcie laserem. Umożliwia bardzo dokładne cięcie blach które są wykorzystywane w trakcie budowania np. hal magazynowych a także innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem () umożliwia wytwarzanie elementów, które bez dodatkowej obróbki nadają się do dalszej przeróbki.

Obecnie technologia cięcia laserowego jest najlepsza pod względem szybkości oraz wydajności. Uwzględniając współczynnik ceny oraz jakości procesu, ciecie laserowe pozostaje konkurencyjne w stosunku do innych metod cięcia blach, przykładowo: cięcie wodą. Chociaż jest to metoda w zasadzie stosowana od niedawna, spotkała się z wielkim powodzeniem z uwagi na korzyści jakie daje.Nie ma to jednak wpływu na fakt, iż cięcie strumieniem wody cięcie strumieniem wodnym () to nadal metoda cięcia stali. Mimo, że woda jest materiałem, który nie kojarzy się z twardością i skutecznością cięcia – zastosowana pod wysokim ciśnieniem może przeciąć każdy materiał.

Ta metoda jest technologią „zimną”, inaczej mówiąc nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak w chwili cięcia laserem. Z tego względu znajduje zastosowanie tam, gdzie zabronione jest duże nagrzewanie materiału, np. ze względu na prawdopodobieństwo rozhartowania.

Jest to przy tym technologia cicha oraz bezpyłowa – nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. Wybór technologii cięcia jak możemy zaobserwować jest uzależniony od różnych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*