Czy opłaca się zbadań grunt przed kupnem działki pod budowę domu? Jakiego rodzaju badania dobrze jest zlecić?

Osoby planujące budowę swojego domu często myślą o podstawowych rzeczach, jak kupienie działki oraz załatwienie różnych standardowych formalności. Jednak mało kto zleca badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Nie są one obowiązkowe dlatego chcąc zaoszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Dlaczego jednak opłaca się takie badania wykonać oraz co nam one dają?

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na podłoże małe obciążenie przez to nie ma konieczności robienia badań geotechnicznych.

Jeżeli zaprezentowany tekst zabrał Cię w niepoznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ możesz poznać pozostałe informacje tutaj – wejdź na ten link oraz zobacz więcej.

Sądzi się także, iż nośność prawie wszystkich terenów w naszym kraju jest tak duża, iż możemy bez problemu stawiać na nich dom. Natomiast problem pojawia się jak chcemy postawić dom na słabo poznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić ponieważ może okazać się, iż działka nie nadaje się do zabudowy. Oprócz tego aby odpowiednio zaplanować budowę fundamentów lepiej sprawdzić stan podłoża.

Dokumentację na temat badań gruntu przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; zobacz również: sondowanie statyczne. Często też są one uzupełnione badaniami wykonywanymi w laboratorium, jakie dają także informacje dotyczące składu gleby. Jednym z badań polowych gruntu jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się główne parametry, na podstawie jakich można określić choćby budowę geologiczną podłoża, rodzaj zagęszczenia, plastyczność jak również wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU pozwala oszacować nośność oraz osiadanie, co jest istotne przy projektowaniu fundamentów. Badanie to stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Jedynie w takiej sytuacji możemy otrzymać poprawną interpretację wyników.

budowa domu

Źródło: pixabay.com

Do dokładniejszego przebadania gruntu stosowanych jest szereg badań łącznie ze zbadaniem poziomu dla wody gruntowej. Wszystkie one dadzą nam pewność, że nie będzie trzeba zmagać się z pęknięciami ścian domu, nie będziemy mieć problemów z zalegającą wodą w piwnicy, uniknąć uda się dodatkowych wydatków wiążących się z koniecznością zmian projektu podczas budowy. Co najważniejsze, będziemy pewni, iż nasz dom jest w pełni bezpieczny dla jego przyszłych mieszkańców. Te wszystkie informacje są ogromnie ważne i bez wykonania takich badań nie będziemy mogli być pewni całkowicie czy takie miejsce jest bezpieczne. Tak naprawdę koszty tego typu badań wobec finansowania zakupu działki oraz całej budowy są znikome. Z tego powodu planując tak dużą inwestycję warto uwzględnić i te koszty.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*