W jakich sytuacjach stosowane są nieniszczące badania różnych elementów, jakie metody można wykorzystać do badania konstrukcji stalowych

Produkowanie urządzeń, części maszyn i różnych elementów nawet jeśli się przestrzega rygorystyczne normy zawsze będzie dawać niebezpieczeństwo, że coś się po prostu nie uda. Z tego też powodu niezbędna jest kontrola, czy wszystko zostało zrobione jak należy i dany element jest dobry. Zależnie od rodzaju kontrolowanych rzeczy wykorzystuje się różne metody i sposoby. Przy produkcji seryjnej często pobiera się parę sztuk i przekazuje do działu kontroli jakości, który je sprawdza.

maszyny

Autor: Scott McLeod
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli pomyślnie przejdą próbę, to partia zostaje zwalniana do sprzedaży, niestety w wielu przypadkach takie badania wiążą się ze zniszczeniem próbek. Całkowicie odmiennie przeprowadza się badania w sytuacji, kiedy nie można w żaden sposób ingerować w element, który się bada, lecz niezbędne będzie zbadanie jego stanu. Badania inwazyjne mogłyby spowodować zmianę jego parametrów, a z różnych powodów nie można sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji zastosować można badania nieniszczące, pozwalające na dokładną kontrolę konstrukcji lub elementu bez konieczności ingerowania w ich strukturę – różne badania nieniszczące.

Tego typu badania, jakie nie będą niszczyć sprawdzanych części są używane coraz chętniej zarówno w czasie produkcji, jak też podczas późniejszych kontroli w czasie użytkowania. Ich ogromnym plusem jest to, że da się je wykonywać na każdej wyprodukowanej rzeczy, opuszczającej fabrykę, lecz również podczas codziennej eksploatacji, dając przy tym znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Jedną z bardziej popularnych metod nieinwazyjnych są badania magnetyczno proszkowe – więcej na temat takich badań.

Stosuje się je do znajdowania defektów materiałów, w pierwszej kolejności najróżniejszych pęknięć, rozwarstwień czy niedoskonałych spawów. Dzięki temu można w prosty sposób wykryć różne defekty, które później mogłyby być powodem jakiś problemów. Tego typu badania można przeprowadzać tylko przy ferromagnetycznych materiałach. W zależności od wielkości i rodzaju nieciągłości można używać metody barwne i fluorescencyjne, oba te rodzaje charakteryzują się dużą czułością i wykrywalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*