Czy powinniśmy korzystać z robotów przemysłowych? Jakie korzyści dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie uzyskać?

Ostatni czas to dla rynku robotyki przemysłowej okres bardzo dobrej koniunktury, to sprawia, że branża odrobiła straty, które zostały poniesione w okresie kryzysu, w 2009 roku. W samej Europie liczba oferowanych robotów przekroczyła jakiś czas temu 35 tyś. sztuk, zaś globalnie dostarczono ich blisko sto czterdzieści tysięcy. Zmienna jest też struktura rynku, bo do inwestowania powrócił sektor motoryzacyjny, branża, jaka jest najistotniejszym odbiorcą robotów przemysłowych.

W naszej polskiej branży robotyki przemysłowej rzeczywiście istnieje parę grup firm jakie zapewniają usługi serwisowe dla przemysłu. Jedną z najbardziej ważnych są przedstawicielstwa, czyli oddziały producentów zagranicznych. W większości sytuacji zajmują się one dostawami szerokiej gamy robotów, niektóre z nich jednakowoż “gwarantują wdrożenia (ciąg dalszy tego zagadnienia: pełna analiza). Do takiej grupy można zaliczyć dostawców manipulatorów. Roboty przemysłowe oraz maszyny znaleźć można również u dystrybutorów, którzy na naszym rynku reprezentują wybrane marki.

przemysł

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com

Trzecią z grup firm są integratorzy systemów. W takiej sytuacji są to w sumie najważniejsi dostawcy robotów dla klientów końcowych, którzy odpowiedzialni są za uzupełnienie robota o manipulator, jego oprogramowanie i praktycznie stworzenie kompletnej aplikacji. Tego rodzaju firmy współpracują z wybranymi dostawcami robotów, niekiedy również specjalizują się w określonych segmentach rynku i typach aplikacji. Zdecydowanie dobrze korzystać z robotów przemysłowych. Argumentem za tym przemawiającym jest faktycznie możliwość zniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości towarów i powtarzalności procesów produkcyjnych. Takie koszty należy tutaj rozumieć nie tylko te mające związek z zastąpieniem personelu, lecz również zmniejszeniem zużycia surowców, energii oraz zmniejszeniem liczby wadliwych produktów.

Niezbędna jest także niezawodność urządzeń oraz większa szybkość wytwarzania, co ma wpływ na wzrost wydajności produkcji. Co więcej, w części zastosowań, w jakich narażone jest zdrowie i życie personelu, skorzystanie z robotów przemysłowych jest w sumie koniecznie. Najlepszym przykładem jest praca w rejonach zagrożonych wybuchem a także w miejscach pojawienia się środków chemicznych niebezpiecznych dla każdego z nas.

Zainteresowały Cię przedstawione przez nas teksty? Więc z chęcią możemy rzec Ci, że oczekuje na Ciebie kolejny ciekawy wpis pod tym linkiem.

/J]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*